გაკვეთილის გეგმა _ დიდგორის ბრძოლა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
დიდგორის ბრძოლა
|
საგანი/პედაგოგი
|
ისტორია/რ. შაინიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო/ 9 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროების მიდგომების მოსწავლეები არ არიან.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
შეისწავლონ დიდგორის ბრძოლა და მისი შედეგები ქართველი ხალხის დიდი
გამარჯვება
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
·
განუვითარდეს დამოუკიდებელი აზროვნება, თანამშრომლობა
და უნარჩვევები სწავლის პროცესში.
·
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები გაიგებენ, აღწერენ,
გაანალიზებენ პრობლემას შეაფასებენ მის მნიშველობას ქვეყნისთვის.
ისტ.IX.5. მოსწავლეს შეუძლია
გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს
წარმოშობასა და განვითარებაზე.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
|
წინარე ცოდნა
|
·
მოსწავლეებს წარმოდგენა აქვს ამეპოქის პერიოდთან.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებთან ერთად ვადგენ წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემით
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
სახელმძვანელო. რუკა, პლაკატი, ინტერნეტი, კომპიუტერი, პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
კლასის ორგანიზება 2 წუთი.
გაკვეთილის A
ფაზა _ გამოწვევა
აქტივობა 1 _ არსებული ცოდნის გამეორება კითხვა-პასუხი 10 წუთი.
გაკვეთილის B
ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 2 _ ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება _ 3 წთ.
აქტივობა 3 _ ვიდეო მასალის ჩვენება _ 3 წთ.
აქტივობა 4 _ სასწავლო მასალის გაცნობა/მინი ლექცია _ 5 წთ.
აქტივობა 5 _ წყაროზე მუშაობა _ 7 წთ.
გაკვეთილის C
ფაზა _ რეფლექსია
აქტივობა 6 _ მოსწავლეები ამთლიანებენ არსებულ და ახლად მიღებულ ცოდნას,
ხდება აზრთა გაცვლა, გაანალიზება და შეფასება ამ თემის ირგვლივ, 10 წუთი
დავალება 3 წუთი.
შეფასება _ 2 წთ.
|
No comments:
Post a Comment